studieforbunden_220x50
    
hand

Datasamverkan Gustav

Gustav är en förkortning för Gemensam Utveckling av STudieförbundens Administrativa Verksamhetssystem.

Gustav är ett samarbete mellan nio studieförbund och sker inom Studieförbundens ram. Syftet är att utveckla och förvalta det gemensamma systemet. De inblandade studieförbunden är ABF, Studieförbundet Bilda, Ibn Rushd, Kulturens Bildningsverksamhet, Medborgarskolan, NBV, Sensus studieförbund, Studiefrämjandet och Studieförbundet Vuxenskolan.

Studieförbundens datasystem
Gustavs källkod ägs av Studieförbunden, som ansvarar för systemets underhåll och vidareutveckling.

Gustav är i ständig utveckling och vi försöker hålla jämna steg med de ledande produkterna och verktygen på marknaden för att kunna tillhandahålla ett så modernt, enkelt och komplett system som möjligt till våra användare.

Produktägare

Anna Ehres,
anna.ehres@studieforbunden.se

Medarbetare i Gustavgruppen

Jonas Boman,
Systemarkitekt
jonas@studieforbunden.se

Pelle Falk,
Programmerare
pelle@studieforbunden.se


Inka Grundström,
Systemutvecklare
inka@studieforbunden.se


Olof Nilsson,

Programmerare
olof@studieforbunden.se

Christian Kihlstrand, Programmerare christian@studieforbunden.se